ادبلو چیست؟

ادبلو چیست؟

محلول زیست محیطی که استاندارد آن 5درصد سوخت دیزل را کاهش میدهد (سیستم اگزوز خنک و تمیز است و کشنده گازخور کمتری دارد در نتیجه سوخت کمتر) و گازهای آلاینده ی خودروهای دیزلی را خنثی میکند. این محلول با پاشش به گاز های حاصل از احتراق موتور های دیزلی در سیستم SCR  , EGR  گاز های سمی را تبدیل آب و نیتروژن میکند که کاملا سازگار با محیط زیست است.

 

گازناکس NOX چیست؟

اکسید های نیتروژن شامل NO و NO2 از مخرب ترین گازهای خروجی اگزوز خودرو هستند. به مجموع این دو گاز اصطلاحا گاز   NOX ناکس می گویند. مهمترین عامل ایجاد ناکس NOX  د دمای بالای درون سیلندر خودرو است. مجموعا حدود 98 درصد هوای ورودی به سیلندر از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. حتی در موتوریک کامیون کم کارکرد یا با کارکرد بالا نیز افزایش دما و فشار درون سیلندر باعث ترکیب این دو گاز و تولید اکسید های نیتروژن NOX ناکس خواهد شد. حال اگر دمای درون سیلندر از حد مجاز فراتر رود , نرخ تولید اکسید های نیتروژن نیز به شدت افزایش خواهند یافت. دلایل زیاد و متنوعی برای بالا رفتن دمای موتور وجود دارد. ولی قابل توجه ترین آنها عبارتند از:

1)   گرفتگی مجاری عبور هوا در رادیاتور

2)   عدم عملکرد صحیح ترموستات

3)   عدم عملکرد صحیح واتر پمپ

4)   عدم وجود بادگیر زیر فن

5)   عدم تعویض آب رادیاتور در بلند مدت

6)   عدم تعویض تسمه صفت کن ها و بلبرینگ ها

7)   عدم تعویض دور فن

 

مشخصات و کارکرد ادبلو

در موتور های دیـزل برای اطمینان ار احتراق کامل و جلوگیری از خروج هیـدروکربن های نسوخته  (over stoichiometric) (اوور استوکیومتریک) lean born  می توان از نسبت هوا به سوخت رقیق استفاده نمود. افزایش میزان اکسیژن در مخلوط هوا و سوخت لزوما باعث تولید اکسیدهایی میگردد که جزء آلاینده های سمی محسوب می گردند و از عوامل اصلی بارانهای (NOX) نیتروژن ( Selective Catalytic Reduction) اسیدی است. به همین دلیل سیستم کاتالیست انتخابی ناشی از احتراق انتخابی (NOX) در موتور های دیزل برای کاهش میزان اکسید های نیتروژن (  EGR , SCR) می گردد. محلول ادبلو که در مخزن اختصاصی در خودرو نگهداری میگردد در گازهای خروجی حاصل از احتراق در مسیر اگزوز تزریق شده و پس از تبخیر به آمونیاک و دی اکسید کربن تجزیه می گردد. در واکنش داده و به (NH3) در مجاورت کاتالیست با آمونیاک NOX گاز های SCR , EGR  کاتالیست سیستم تجزیه می گردد که هر دو آن ها بی ضرر بوده و از اگزوز خارج می شوند (N2) آب و نیتروژن.

توجه داشته باشید که بالا رفتن دمای سیلندر در خودرو های دیزل علاوه بر تولید NOX ناکس موجب استهلاک بالای سیلندر و قطعات درونی موتور خودرویتان نیز می گردد. غبار فتوشیمیایی: غبار فتوشیمیایی به ذرات معلقی می گویند که حاصل واکنش مخلوط گاز NOX و بخارات ارگانیک (VOC) ماندد هیدروکربن های نسوخته در مجاورت نور خورشید است. در این واکنش مواد زیادی تولید می شود که بیشتر آنها برای انسان و محیط زیست و خودروهای گازوئیل سوز زیان آور هستند. در ابتدا اکسید های NO,NO2,NO3 و N2O5 تولید می شود و سپس دیگر مواد سمی از این مواد مشتق می شوند.

اندازه گیری این گازها توسط سیستم  SCR , EGR و بعهده سیستم های ناکس NOX درون اگزوز می باشد. اخیرا استفاده از ادبلو های تقلبی( غیر استاندارد) و بدون کیفیت سبب خراب شدن حسگر های سنسور های ناکس NOX در تعدادی از خودرو های سنگین گشته است. لذا برای جلوگیری از این همه توصیه میگردد استفاده از ادبلو اسکای دورود که دارای بالاترین راندمان و سطح کیفی می باشد استفاده نمایید. زیرا استفاده از ادبلو های بدون کیفیت و فاقد استاندارد نه تنها سبب کاهش گازهای خروجی ناکسNOX در کامیون شما نمی گردد بلکه مصرف ادبلو و سوخت خودروی شما را نیز چند برابر بالا خواهد برد. به دلیل بالا رفتن همین مضرات، امروزه اندازه گیری مقدار گاز NOX خروجی خودروهای دیزلی در اکثر کشور ها اجباری شده است. در کشور عزیزمان ایران نیز استاندارد ادبلو اجباری است.

 

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

شکل ظاهری محلول : زلال ، فاقد کریستال و فاقد بو – دمای انجماد محلول °11-  ، خاصییت انفجاری ندارد – حلالیت زیاد در آب – چگالی : 1089 در متر مکعب آب-ظروف نگهداری در پلی اتیلن با چگالی  DINEN0088-3  استینلس استیل و بر اساس استاندارد های ISO22241 و ISO22242 و ISO22243 غیر قابل اشتعال ، غیر سمی

 

اطلاعات سم شناسی

تحریک پوستی : خیر تماس با پوست: ناحیه mg/kg 15000 <  ( oral , rat ) LD50 : اطلاعات سمیت در تماس با محلول با آب و صابون شسته شود. تحریک چشم: خیر تماس با چشم: چشم را با مقدار زیادی آب تا مدت 15 دقیقه شستشو داده و در صورت ادامه داشتن سوزش ، به پزشک مراجعه شود. نکته مهم : MSDS محلول در اختیار شرکت شیمی فرایند دیزل دورود (برند ادبلو اسکای دورود) است و در صورت درخواست صادرات و شرکتهای متقاضی داخلی تقدیم می گردد .

 

 

فناوری اس سی آر (SCR)

SCR = Selective Catalytic Reduction

فناوری (اس.سی.آر) بر پایه حذف آلاینده های گازهای خروجی موتور پس از احتراق سوخت و هوا می باشد. برای به کارگیری این فناوری نیاز به محلولی بنام (ادبلو) یا همان (آ یو اس 32) می باشد که توسط آن ترکیبات آلاینده های حاصل از احتراق استفاده نموده و سایر فناوری های مشابه از نظر فنی و اقتصادی قابل رقابت با این فناوری نمی باشد بنابراین فناوری (اس.سی.آر) مقرون به صرفه ترین راه حل دستیابی به استاندارد های زیست محیطی یورو5 و6 خواهد بود و به این لحاظ به کارگیری آن روز به روز افزایش می یابد. اجزای اصلی این فناوری شامل کاتالیزورها، انژکتور ادبلو، سیستم کنترل، سیستم اندازه گیری و پاشش ادبلو می باشد. محلول ادبلو که در مخزن اختصاصی خودرو نگهداری می گردد در گاز های خروجی حاصل از احتراق در مسیر اگزوز تزریق شده و پس از تبخیر به آمونیاک و دی اکسید کربن تجزیه می گردد. در کاتالیست سیستم (اس.سی.آر) گاز های در مجاورت کاتالیست با آمونیاک واکنش داده و به آب و نیتروژن تجزیه می گردد و از اگزوز خارج می شوند. برای کارکرد صحیح و مؤثرسیستم (اس.سی.آر) خودرو، باید اطمینان حاصل کرد که  فقط ادبلو به دلیل خالص و استاندارد بودن( شماره استاندارد قابل استعلام و آرم استاندارد بر روی ظروف مخصوص ادبلو  شماره 8470212961 ) در مخزن ادبلو ریخته شود. استفاده از محصولات بی کیفیت و ناخالص موجب آسیب رسیدن به کاتالیست و سیستم انژکتور ادبلو خواهد شد. فناوری (اس.سی.آر) هم اکنون به عنوان یک فناوری مؤثر و کارآمد جهان در حال گسترش بوده و در خودرو های آینده نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

هشدار ها و نکات ایمنی

 • ادبلو اسکای را تنها از نمایندگی شیمی فرآیند دیزل تهیه نمایید .
 • از تماس و ترکیب هر گونه مواد نظیر سوخت ، آب ، روغن ، گرد و غبار ، شوینده ها با محلول خودداری گردد
 • باک ادبلو خودرو هرگز خالی نباشد .
 • مراقب تولید کنندگان زیر پله ای که بدون هیچ مجوزی اقدام به تولید ادبلو می کنند باشید .
 • اگر یک ماده به صورت تصادفی وارد مخزن DEF شود اگر چراغ نشانگر DEF روشن شد راننده باید به تعمیر کار مجاز مراجعه نماید (البته به سطح آلودگی بستگی دارد)
 • ادبلو اسکای دارای نام و نشان انحصاری است ، آرم و لوگوی شرکت بصورت برجسته روی گالن ها ، پمپ ها و مخازن قابل رویت و لمس می باشد .
 • ادبلو را تنها از کارخانه هایی خریداری نمایید که دارای کلیه مجوزهای رسمی تولید و دارای کارشناسان و مهندسین فنی مورد تأیید آزمایشگاههای تأیید صلاحیت شده استاندارد رسمی کشور باشند .
 • هشدار، گالن های ادبلو فقط برای یکبار استفاده ساخته شده اند به هیچ عنوان محلول ادبلو را در گالنی که یکبار استفاده شده به کار نبرید ادبلو اسکای دورود بهترین گالن های پلی اتیلن را فقط برای یکبار مصرف تهیه کرده است .
 • هرگز سیستم مصرف ادبلو را قطع نکنید از جمله عواقب این کار کاهش قدرت موتور ، کثیف شدن EGR , SCR آلودگی محیط زیست ، کاهش عمر مفید موتور و اگزوز ، و خارج شدن از خدمات پس از فروش
 • تعویض مرتب فیلتر (ادبلو) در دوام خودرو نقش بسزایی دارد تذکر : ( در صورت یخ زدن و تشکیل کریستال می توان محلول را به آرامی گرم کرده و هم زد و از آن استفاده نمود. تنها باید توجه گردد که هیچ کریستالی در محلول وجود نداشته باشد که باعث گرفتگی نازل شود) .
 • برخی تولید کنندگان زیر پله ای از سایت شرکت شیمی فرآیند دیزل (ادبلو اسکای دورود) کپی برداری نموده و مقالات و متون این شرکت را در سایت های خود کپی می نمایند ادبلو اسکای دارای متخصصین فنی و تیم کاری مجرب بوده و هر گونه راهنمایی در مورد محصول با کیفیت و اصلی را از متخصصین تولید ادبلو اسکای بخواهید .
 • ادبلو خوراکی نیست ، بی رنگ اما غیر سمی و غیر قابل اشتغال است .
 • در صورت مصرف خوراکی سریعاً شخص باید استفراغ نماید و به پزشک مراجعه نماید .
 • در صورت استنشاق ، اتفاقی نمی افتد اگر علائم سوزش بینی و گلو دیده شد مدتی ترک محیط انجام شود .
 • ممکن است بوی تند شبیه آمونیاک داشته باشد با این حال کاملاً بی ضرر است .
 • به هیچ عنوان محلول ادبلو نباید با ضد یخ یا مواد افزودنی دیگر ترکیب شود (((هشدار))) صدمه به EGR , SCR .
 • محل نگهداری باید خشک ، خنک ، دارای تهویه و دور از نور خورشید باشد.
 • میزان مصرف ادبلو به کیفیت سوخت گازوئیل مصرفی بستگی دارد ( هر 100km 5/1 تا 5/4 لیتر ادبلو) .
 • ادبلو شرکت شیمی فرآیند دیزل (ادبلو اسکای) برای تمامی مناطق آب و هوایی ایران مناسب است .
 • در صورت نشت و جذب با مواد دیگر تنها با آب معمولی شستشو شود (آب زیاد).
 • استفاده از ظروف فلزی برای نگهداری ممنوع است مخصوصاً برنج و مس خورندگی دارند .
 • مواد مورد تأیید برای نگهداری مواد با چگالی بالا ، پلی اتیلن ، استنلس استیل
 • برای تضمین 18 ماه زمان استفاده ، محلول باید در دمای پایین تر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری گردد .
 • برای جلو گیری از تشکیل کریستال محلول باید در دمای بالاتر از 11- درجه سانتی گراد نگهداری گردد .
 • در کشور ایران امکانات توزیع فله ای برای اولین بار در کشور توسط شرکت ادبلو اسکای دورود فراهم شده است و هیچ شرکتی نمیتواند با رعایت کلیۀ موازین قانونی و مطابق استاندارد جهانی توزیع فله ای نماید .
 • از پر کردن باک سوخت وسیله نقلیه با این محصول جداً خودداری نمایید .
 • از تماس با پوست و چشم جلوگیری شود .
 • در هنگام خرید و استفاده به آرم ادبلو اسکای دورود و استاندارد بودن آن توجه گردد .
 • در صورت کار طولانی با محصول استفاده از دستکش و عینک توصیه می شود ( ترجیحاً بعد از کار با محصول دستها با آب و صابون شسته شود).